0

Proteinový přípravek a jeho význam

protein
Protein – myslím tím ten suplement – je makroživina! V poslední době se mi tu rozmáhají dotazy, ze kterých mám pocit, jak kdyby všichni stavěli svůj svalový nárust na proteinových nápojích. Nedělejte to! Hned vysvětlím proč.

Pít protein nebo brát jiné doplňky stravy neznamená nárust svalové hmoty. Proteinový doplněk využíváme například v případě, kdy máme zkonzumovat takovou hromadu bílkovin, kterou nejsme schopni do sebe dostat z běžné stravy, nebo když chceme tělu ulevit. Ano, svaly jsou z bílkovin a bílkoviny jsou v proteinových přípravcích. Ovšem tyto makroživiny naleznete i jinde. Když uvedu ty nejkvalitnější zdroje, tak například ve vejcích nebo v mase… a na těchto dvou potravinách byste měli svůj přísun bílkovin zakládat. Nee na proteinovém přípravku. Opravdu si toho všímám čím dál víc, že lidé od proteinu očekávají nárust svalů. Ženy většinou odmítnou protein brát, jelikož mají vsugerované, že po proteinu budou mít masivní svaly a naopak muži na něm staví svou vytouženou svalnatou postavu.

Pomáhá budovat svalovou hmotu, ale není až tak zásadní

Přestaňte se prosím dívat na tento přípravek jako na něco, bez čeho se neobejdete, pokud chcete budovat hmotu. Pokud si neuvědomíte úplně tu základní věc, a to tu, že protein je pouze doplněk, tak vám to bude stejně k ničemu. Mluvím o tom, když někdo má tendenci se ptát: “A který protein si mám koupit, abych po něm pořádně přibral?”, “Kolik bych tak mohl přibrat s tímto proteinem?”… Tohle je podle mě už vysoká známka toho, že tento člověk má zafixované – pít protein = nárust svalové hmoty. Rozumný dotaz by mohl znít například: “Potřeboval bych ulevit trávení, je nějaký protein, který bys mi mohl doporučit?”, “Jaký je rozdíl mezi CFM a Hydrem?”,….

Nevěřte textům, které u proteinových přípravků jsou. Každý se snaží co nejvíc prodat. Setkávám se s tím, když vidím nějaký text na principu, že tento protein byl testován špičkovými sportovci a zaručuje se 2x větší nárust svalů, než u jiných proteinů. Podobné věty jsou prostě nesmysly a nesmíte jim věřit. Samotný protein s nárustem svalové hmoty souvisí asi tak, jako jiné potraviny bohaté na bílkoviny.

Takže opakuji znovu! Proteinový přípravek je pouze doplněk stravy a není klíčový při nabírání svalové hmoty. Zjistěte si, kolik máte do sebe dostat bílkovin, a pokud zjistíte, že běžná strava vám nestačí, abyste svůj přísun bílkovin splnili, tak si pořiďte protein. Zaměřte se však na normální stravu, protože z té můžete a hlavně musíte získávat kvalitní živiny. Nezahrnujte proteinový přípravek do svého jídelníčku zbytečně. Pokud chcete investovat peníze do výživy, tak na trhu jsou další suplementy, které se vám mohou hodit více, než nějaký proteinový přípravek.

Pokud tomu moc nerozumíte, tak se poraďte třeba se mnou nebo s nějakým jiným trenérem.

Leave a Reply