0

Jojo efekt – jak se mu vyhnout? – hubněte správně

jojo efekt

Na tento článek mě přivedla jedna z mých klientek, které jsem napsal jídelníček. Její okolí bylo trošku nesvé z toho, že drží jídelníček, aby shodila. Všichni ji tvrdili, ať nic nedrží, protože pak příjde jojo efekt a bude na tom ještě hůř. Samozřejmě jsem v tom klientku nenechal a vysvětlil jí, jak to všechno je.

Co je jojo efekt?

Když se někdo snaží shazovat, tak je pak možnost, že se mu všechna kila vrátí. Nakonec na tom může být s váhou ještě hůř, než když tenkrát začínal. Takže například člověk shodí 10kg, ale v momentě, kdy svou dietu přestane držet, tak se mu vrátí 15kg. Je tohle celkem běžná praxe, která se často stává.

Kdy jojo efekt vzniká?

V momentě, kdy všechno chcete hned! Pokud je váš jídelníček založen na nějaké drastické dietě, potom počítejte s tím, že nakonec na tom budete ještě hůř, než když jste začali! Všem sice nejspíš vyrazíte dech vašim neuvěřitelně rychlým úbytkem na váze, ale věřte, že za pár dní to bude všechno zase jinak. V horším případě přesvědčíte několik svých dalších kamarádů, aby se na tuhle dietu také dali (přesvědčit je nebude těžké), ale nakonec jim spíše ublížíte, než pomůžete.

Na jakém principu jojo efekt funguje?

Pokud držíte drastickou dietu a přijímáte jen zlomek energie, co máte přijmout, tak tady ten jojo efekt nastane. Vy jíte málo, a jelikož tělo energii potřebuje, začne využívat svých vlastních energetických zásob. Ano, začne pálit tuk, ale i svaly. Váha půjde velmi rychle dolů, a je docela pravděpodobné, že za několik týdnů se zbavíte několika nadbytečných kil. Ač vaše shazování není vůbec zdravé, vám je to jedno. Pořád dáváte na vidinu, že shodíte ještě víc a víc! Věřte, že tímhle stylem to nevydržíte věčně(díky bohu), a řeknete si, že už to takto stačí a začnete normálně jíst.

Co se stane? Během vašeho hubnutí jste tělo dostali do velkého šoku. Jednou z věcí, co udělalo, tak že zpomalilo metabolismus. Další věcí je stav, kdy si tělo řekne, že takhle už to dál nemůže pokračovat, a jakmile mu dopřejete trochu jídla, tak ho automaticky ukládá do tukových zásob, jelikož se chce připravit na to, že můžete udělat další blbost, a začít znovu jídlo tímto způsobem omezovat! Tělo na to chce být připravené a veškerou energii prostě bude ukládat, ukládat a ukládat -> vznikne jojo efekt.

Vaše sebevědomí najednou bude na nule a vy máte 2 možnosti. Buď se seberete, přečtete si nějaké články o tom, jak správně hubnout… a budete se jimi řídit (případně vyhledáte solidního výživového poradce), nebo se opět pustíte do podobné diety. Pokud se někdo rozhodne pro druhou možnost, tak jste úplně ztraceni, protože to dopadne stejně. Pár takových pokusů (omylů) bude vést k absolutnímu rozhození metabolismu, a vyhrabat se z tohoto nebude pro vás úplně nejjednodušší.

Jak se vyvarovat jojo efektu?

Mít správný jídelníček! Ke své vysněné postavě se musíte projíst. Svůj energetický příjem nepatrně snížíte nad výdejem, čímž tělo využije vždy jen pár vlastních energetických zásob. Nezpomalí se tak metabolismus, a tělo se nedostane do šoku. Pokud se chcete mrknout na nějaké zásady, můžete to udělat zde.

jojo efekt

Drastická dieta prostě nikam nevede. Ač se vám podaří shodit rychle několik kg, stejně to nebude vypadat hezky. Dočkáte se akorát hladu, povislé kůže, únavy, nezdravé pleti a jojo efektu.

Tady se tedy obhajuji tím, že u mých jídelníčků jojo efekt nehrozí. S mými jídelníčky hubnete sice pomaleji, ale jistě. Máte dostatek jídla, a to k tomu patří! Jen takhle rozjedete metabolismus na správné obrátky, a tělo začne fungovat tak, jak by mělo! Obyčejně můj klient shazuje tak 1kg za 1 týden, což je absolutně v pořádku, a tohle hubnutí je zdravé :). Nepotřebuje k tomu žádné koktejly, ale vystačí si s obyčejnou stravou, která je absolutní základ!

Leave a Reply