1

Přestaňte řešit každé kilo

_DSC0876-2
V tomto článku bych vám chtěl hlavně vysvětlit, proč by člověk neměl svou tělesnou hmotnost stavět na první místo (a to hlavně při hubnutí). Často se stává, že při změně životního stylu a cvičení se tělesná hmotnost zvýší. No není to demotivující? Není, jelikož to má svá opodstatnění, která v následujících odstavcích prozradím. Snad po přečtení tohoto článku bude méně lidí, co prostě hodí flintu do žita.

Začněme rovnou příkladem. Máme dvě totožné osoby, obě vážící 90kg, s obdobným jídelníčkem. Úplně stejný být nemůže, protože jedna osoba se rozhodne, že shodí bez toho, aniž by se hýbala (říkejme ji tedy Lenoch), ta druhá se do toho opře víc a půjde rozhodně tou lepší cestou. Takovou, že u toho bude posilovat nebo se nějakým způsobem hýbat (to může být třeba Pohyb), proto bude muset přijmout o pár stovek kJ navíc. Tyto osoby tedy začnou držet jídelníček a po týdnu skočí na váhu. Lenoch se zváží a zjistí, že váží 89kg. Kilo dolů je super, protože správně se má hubnout cca 1kg/týden. Ze začátku to může být trochu rychlejší, ale časem se to zpomalí. A co Pohyb? Stoupne na váhu a ta mu ukáže 92kg. Demotivace je tady. Bude naštvaný, že se tady zdržuje nějakým jídelníčkem, který stejně obsahuje z 80% obdobné věci a co hůř, musel jít 4x do posilovny a je úplně zničený. Jak to je doopravdy? Někoho jistě napadlo, že nabral na svalech. Noo, zase nepřehánějme, protože přibrat 2kg na svalech za týden možné není. Se svaly to však souvisí…

Lenoch zlepšil svůj životní… tedy jídelní styl. Přineslo to ovoce, takže buďme optimisti a řekněme, že jeho jídelníček je skvěle sestavený a shodil čistě tuk… v praxi to tak nejspíš nebude, ale dejme tomu… jeho organismus tedy dostal nějaký šok. Pohybovo tělo však dostalo ještě větší šok, protože tělo cvičícího člověka se chová úplně jinak než člověka, co se nehýbe. Pohyb tedy shodil také tuk a shodil ho nejspíš více než Lenoch. Jeho váha je však vyšší.

Proč to tak je?

Svaly, které začaly pracovat, do sebe začnou natahovat vodu, protože je to pro sval po zátěži přirozené. Ještě horší to bude v případě, pokud Pohyb docvičí a rovnou skončí. Měl by totiž po cvičení přijít nějaký dojezd na kole nebo výklus a závěrečné protažení (strečink), jinak svaly budou nateklé (budou větší). Cvičením se svaly “poškodí” a tělo se je snaží napravit. Glykogen, který se začne navracet do svalu, zadržuje vodu. Navíc spálením 1g tuku se vytvoří další 1ml vody. Za všechno tedy může voda ve svalech.

Může to být různé. Tady jsem to schválně přepálil a náš příklad nabral 2kg. Stát se to může, ale většinou člověk nabere maximálně to kilo, nebo mu zůstane váha, se kterou začínal. Tohle všechno závisí na mnoha faktorech. Důležité v tomto příkladu bylo, že obě osoby se zbavily tuku. O to totiž všem z vás půjde. Nebuďte proto demotivovaní a makejte dál. Pitný režim samozřejmě dodržujte. Ne, že někoho napadne pít méně, protože si bude myslet, že to tu vodu nenaváže. Pijte naopak hodně a dejte tělu to, co potřebuje. I kdybyste pili méně, tělo si tu vodu, co mu dáte, stejně vezme k tomu, k čemu ji nejvíc potřebuje.

Teď mluvím hlavně k ženám. Pokud se vám tohle stane – budete se cítit osvalenější, tak prosím neplašte, že když budete ve cvičení pokračovat, tak budete vypadat jako kulturistky. Prostě si po cvičení dejte několik minut na rotopedu a protáhněte se, protože masivní nárůst svalů opravdu nehrozí, hlavně u vás. A vlastně ani u chlapa. Vypracovat se na nějakou úroveň opravdu trvá roky a hlavně to musíte brát vážně. Mít skvěle naplánované tréninky a skvěle vyřešenou stravu. Vám se tohle nepovede, pokud jezdíte každý týden kruháče a k tomu posilujete způsobem, na každém stroji 3×20 opakování. Ani pití proteinu z vás neudělá kulturistky 🙂

Neházejte tedy flintu do žita, když při redukčním jídelníčku na začátku přiberete na váze. Vím, že to může být nepříjemné, ale tělo ví, co dělá. Se shazováním tuku na tom budete nakonec lépe než člověk, co necvičí, protože cvičící člověk si zrychlí metabolismus. Člověk, který cvičil (nemyslím tím aerobku), spaluje na druhý den o hodně více, než člověk, který necvičil. Neřaďte proto tělesnou hmotnost na první místo, a raději si měřte míry a dejte více na odraz v zrcadle. Jezte správně a cvičte. Správným cvičením spravíte své disbalance, budete se cítit lépe a hlavně uděláte něco pro své tělo. Tuku nakonec spálíte mnohem více, než člověk, který to fláká. A ještě se k tomu zformujete a budete vypadat dobře :).

One Comment

  1. Muze se voda zadrzovat po cviceni v jedne partii? A to jsou lytka. Jak je mozne se te vody zbavit, mam svaly na lytku kvuli cviceni jiz dlouho nafoukle, jinak jsem opravdu hubena.

Leave a Reply