0

Trénink vs. Strava

1dil
Jídlo je pro život základ, to ví přece každý. Mnoho lidí se dře ve fitku a špatně se u toho stravují. Jejich snaha je kvůli tomu téměř marná a výsledky minimální. Tímto článkem tedy začínám seriál několika článků, které se budou týkat základů stravy.

Ať už chcete přibrat, shodit nebo vyrýsovat, strava bude v tomto hrát základní roli. Na tom jakou klást důležitost na správné stravování a trénink vám řekne každý něco jiného. Někdo vám řekne, že je to 50% pro stravu a 50% pro trénink. Jiný trenér to vidí jinak a řekne, že cesta za vysněným cílem je ze 70% strava, a ten zbytek patří tréninku. Nikdo vám však neřekne, tedy ještě jsem se s tím nesetkal, že je trénink důležitější než správné stravování. Samozřejmě část z těchto procent patří i regeneraci, protože bez té by to také nešlo.

Jednoduše… Pokud chcete se sebou něco udělat, důležitost správného stravování je tam velmi velká. Já to vidím tak, že člověk, co chce přibírat, musí jíst prostě hodně, a nemusí to nějak více řešit. Správně sestavený jídelníček se správným tréninkem mu však umožní přibrat kvalitně, čili ve svalech. Důležitost to všechno dodržovat u něj není tak velká, jako u člověka, co chce shodit. Kdo shazuje, musí to jídlo prostě hlídat více. Pokud přijme o nějakou tu tisícovku kJ energie více (dokonce i méně), nebo se nacpe nějakými jednoduchými cukry, jeho hubnutí může ovlivnit. A člověk co rýsuje? Ten musí dát stravě prostě nejvíc. Tam jdou i malé chyby na postavě znát. Co z toho plyne? Podle toho, na co se budete chtít zaměřit, tak bude strava hrát větší nebo menší roli (50% a více oproti tréninku).

Často mi lidé píši, že si chtějí vyrýsovat břicho, tak jaké cviky na břicho mají použít. Jasně, bude fajn, když břicho budete procvičovat, ale moc tuku tím v oblasti břicha nespálíte. Pokud tam toho tuku nemáte příliš mnoho, svaly vylezou, ale těchto případů moc nebude. Jsou-li břišní svaly ukryté pod vrstvou tuku, tak mám-li doporučit opravdu cvik, budou to dřepy, legpress, výpady, mrtvé tahy… a ostatní cviky na nohy nebo záda. A proč? Kdo chce spálit hodně tuku, bude to jednodušší přes velké svaly, což nohy i záda jsou. Samozřejmě můžu doporučit i kardio, ale pokud to chcete vzít vážně, jedinou cestou bude upravení jídelníčku. A jsme zpátky u stravy. Člověk, co chtěl doporučit cvik na břicho, který mu umožní vypracovat „buchty“, si nakonec žádný cvik neodnesl. Břicho a nohy patří k partiím, které se vám čistě cvičením vyrýsovat nepodaří.

Tohle by bylo k úvodnímu článku vše. Doufám, že jsem vám vysvětlil, proč strava hraje velmi důležitou roli při cestě za vaší vysněnou postavou. V příštím článku tedy proberu úvod k makroživinám. A v následujících článcích jim věnuji celý díl a proberu každou makroživinu podrobněji.

Leave a Reply