0

Pohybem a tréninkem proti bolavým zádům

Back-Pain_0
“Bolí mě záda”, slýchám to stále častěji. Určitě více od starších lidí, ale najdou se však i mladší kteří si takto stěžují. Nikomu nemám za zlé že ho bolí záda. Za zlé mám však to, když někdo k větě “bolí mě záda” dodá “nemůžu kvůli tomu cvičit, protože by mě bolela ještě více.”

Tohle je problém opravdu dnešních lidí. Většina je zdegenerovaná a všechny něco bolí. V žádném případě bych tuhle bolest nepřisuzoval věku, protože věk v tom nehraje žádnou zásadní roli. Hlavní roli v tom hraje však nedostatek pohybu, protože většinu času lidé prosedí u počítače, proleží u televize v nesmyslných polohách nebo třeba i stráví hodně času u kuchyňské linky. U všemožných aktivit, hlavně pasivních, má člověk zažité špatné držení těla. Z toho začnou vznikat svalové dysbalance (svalová nerovnováha), které vedou právě k těmto problémům. Každý sval má nějaké napětí, tomuto napětí se říká svalový tonus. Tohle napětí je vždy (i při spánku) a právě ovlivňuje svalovou rovnováhu. Když neustále přetěžujeme nějakou oblast, tak tím se v této oblasti zvýší svalové napětí a rázem začnou vznikat svalové dysbalance.

Jak se vypořádat se svalovými dysbalancemi?

Laicky řečeno, začít posilovat protilehlé oblasti, těch oblastí které jsou přetížené. Pokud vás tedy bolí spodní záda, budete jim muset ulevit častým protahováním a začít posilovat protilehlou oblast a to břicho. Hlavně spodní břišní svalstvo, které má tendence k ochabování. Cvičením se tělo uzdravuje! Neničí, jak si někteří myslí. Ale jo, vlastně mají v podstatě také pravdu. Tělo se dá cvičením zničit, ale to byste museli to cvičení špatně provádět. Pokud budete dbát na řádné zahřátí a protažení, tak tím snižujete šanci že si něco natáhnete, natrhnete nebo utrhnete. Pokud budete dbát na správnou techniku při provedení cviků, budete cvičit ze začátku hlavně oslabené oblasti a protahovat oblasti přetížené, tak se nestane nic jiného, než to že tělo uzdravíte.

Rád bych se vrátil ještě k bolavým zádům. Až budete připraveni, až budete zvládat striktní techniky a až budete mít kompletně zpevněný celý střed těla, tak se dejte na mrtvý tah. Někteří mi možná teď budou oponovat, jak je mrtvý tah nebezpečný a bla bla.. Také mi mnoho z vás určitě řekne, že právě z mrtvého tahu bolí záda. Pravdu tito lidé však mají až v momentě, kdy je mrtvý tah špatně technicky prováděn. Tento cvik je jeden z nejuniverzálnějších, který posílí právě celé tělo. Lidé, kteří jezdí technicky správný mrtvý tah, tak žádné problémy nemívají! Věřte mi, jezdím na soutěže v silovém trojboji a často tam potkám někoho, kdo má třeba přes 70 let a ještě v tomto věku potáhne 140kg. Znám také lidi, kteří mívali problémy se zády a když začali jezdit mrtvý tah, tak problémy zmizely. Nechci tímto však nabádat všechny co si právě čtou tento článek k mrtvému tahu, protože určitě pro někoho z vás tento cvik vhodný nebude. Většina z vás by však tento cvik měla jezdit.

Když už nezačnete chodit do posilovny nebo do nějakého fitness centra, udělejte tělu alespoň menší službu a začněte se hýbat jiným způsobem, určitě se budete cítit mnohem lépe 🙂

Leave a Reply