1

Víte, proč nehubnete?

Víte proč nehubnete? Dominika Grigarová

“Základním pravidlem hubnutí je méně přijmout a více vydat”

Jistě, takové poučky dneska zná kde kdo. Ti, co se o to zajímají více, tak budou řešit i makroživiny, málokdo bude řešit mikroživiny, ale skoro nikdo nebude řešit možná jednu z nejzásadnějších věcí…

Vy, co mě znáte, tak víte, že tady často mluvím o nějakém stavu mysli a tvrdím, že ve všem je hlava. V případě hubnutí tomu nebude jinak. Chtěl bych tady v následujících větách prezentovat nějaké poznatky a přesvědčit vás o tom, že pokud si neuděláte v hlavě jasno a nezačnete se mít rádi, tak je možné, že hubnout ani nikdy pořádně nezačnete. Je to hlavně problém žen, takže bych to věnoval hlavně jim.

Každou chvíli narážím na lidi, co „chtějí“ shodit. Ano, slovo „chtějí“ dávám do uvozovek, protože při bližším prozkoumání daného jedince zjišťuji, že všechny signály, co vysílá do okolí, poukazují na to, že na nějaké shazování opravdu není připraven. Né, že by za to mohla špatná a nevyvážená strava. Může za to hlavně přístup, který k té stravě a svému tělu má!

Neřešte to – mějte nadhled

Neustálé řešení každého jídla, neustálé řešení každého gramu a neustálé řešení postavy! Stačí mi jen projít kolem cukrárny a už mám kilo nahoře. Víte co, je to řečeno samozřejmě s nadsázkou, ale už jen tímto myšlením si ubližujete. Neustálé stresování nad tím, co můžu, co nemůžu a připouštění si, že mám špatnou genetiku a další věci, které sice to, jak vypadáme, částečně ovlivňují, ale nevidím sebemenší důvod, proč bychom si na tom měli zakládat a neustále si to připouštět.

Co předpokládá většina z vás před odjezdem na dovolenou? Ano, všichni většinou předpokládáte, že tam samozřejmě přiberete, protože na dovolené o nějakém dodržování nějakého stravovací řádu většinou nemůže být vůbec řeč. Nakonec však v některých případech zjistíte, že ono je to všechno vlastně jinak! Na dovolené jde většinou všechen stres pryč, postavu tam také neřešíme a neřešíme v tomto momentě ani jídlo, co konzumujeme! Máme prázdnou a čistou hlavu a po příjezdu domů zjišťujeme, že máme vlastně nějaké to kilo dole. Ano, není to tak vždycky, protože někteří z vás se stresují neustále, ale opravdu se to stává! S těmito případy jsem se setkal několikrát, stejně tak, jako jsem se setkal s úspěchem v momentě, kdy člověk dokázal přepnout myšlení a jídelníček měl úplně stejný jako předtím!

Ženy tímto trpí bohužel více

Jak jsem říkal, tak je tento článek věnovaný hlavně ženám, protože právě ony mají tyto problémy s hlavou. Opět z vlastních zkušeností říkám, že pokud napíšu jídelní plán chlapovi, tak to je většinou opravdu fofr! 1. měsíc a je dole 5kg -> 2. měsíc a jsou dole další 3kg -> 3. měsíc a další 2kg a chlap je neustále spokojený! A proč to tak je? Chlap prostě dostane plány, nic neřeší a jede podle nich! Když mu položím otázku, jestli jede úplně přesně podle jídelníčku, tak dostanu odpověď: „Víš jak to je, snažím se, co to jde, ale snad je ti jasný, že ne všechno to jde podle toho jídelníčku na 100%. Dodržuji ho, ale občas se najdou nějaké dny, kdy to nejde.“ Úžasná odpověď!!! Budu samozřejmě fér a řeknu, že takto dokážou odpovědět i ženy a to zejména ty, kterým se daří hubnout.

V hodně případech u žen však dostanu odpověď na tento styl: „Dodržovala jsem to 3 dny a zjistila, že nemám vůbec nic dole, tak mě to trošku vzalo, protože jsem jela 3 dny fakt poctivě. Měla jsem malou chuť na sladké, tak jsem ji zahnala čtverečkem čokolády. Čtvrtý den jsem jídelníček skoro nedodržovala, ale pátý den už jsem zase na něj jela.“ Což v překladu znamená asi: „3 dny chodím sledovat váhu a zjišťuji, že kila nejdou dolů, dostala jsem z toho takovou depresi, že jsem ji musela zahnat tabulkou čokolády. Ovšem z této deprese vznikla ještě větší deprese, že jsem si nakonec zapomněla přichystat jídlo na druhý den a ráno před odchodem do práce už jsem to nestihla. Byla jsem z toho tak špatná, že jsem celý den raději nejedla, ačkoliv vím, že je to špatně. Bohužel po příchodu domů z práce to tak nějak na mě všechno spadlo, že jsem si musela dát zmrzlinu a spořádat pytlík brambůrek. Bylo mi z toho tak špatně, že jsem na jídlo pak už vůbec neměla pomyšlení, takže do práce jsem si ho ani v ten den nechystala. Okolnosti mě však donutily k tomu, abych si další den přivstala a jídlo do práce připravila, takže teď už zase jedu na 100%.“

Buďte pozitivní…

Neřešte každou maličkost, protože maličkosti se na vaši postavě nepodepíší. Pokud chcete hřešit, nehřešte s pocitem, že zítra budete mít 2kg nahoře. Nejdřív si udělejte pořádek v hlavě, nemějte v sobě neustále zafixované, že nic pořádně nefunguje a že se vaše postava nedokáže změnit! Všechno jde, pokud to opravdu chcete! Není to někdy lehké tímto způsobem hlavu přepnout, ale rozhodně to za tu zkoušku stojí. Nenabádám vás k tomu, abyste jedli úplně bez řádu, ale je zbytečné to přehánět a dělat si těžkou hlavu z toho, když občas nějaké jídlo nestihnete nebo si dáte něco, co zrovna do redukčního jídelníčku nepatří. Chcete shodit? Přijměte fakt, že to není hned a nesnažte se shazovat přes krátkodobé diety! Naučte se mít rádi sami sebe, protože pokud si budete neustále podkopávat nohy, tak to nikam nedotáhnete.

Nastavte svou hlavu na režim HUBNU, FUNGUJE TO, CÍTÍM SE SKVĚLĚ, MÁM SE RÁD/A. Nastolte svému stravování nějaký řád a přestaňte chytat deprese, když občas někdy něco nevyjde nebo bude jinak, než vám plány radí!

Pokud máte zájem o pomoc či radu, zkuste napsat, třeba se mi povede vás správně nakopnout případně sepsat jídelní plán, u kterého udělám vše pro to, aby vám co nejvíc seděl 🙂

Foto: Vendula Hallová photography
Model: Dominika Grigarová

One Comment

Leave a Reply